مرز استفراغ گرمازدگی کودکان والدین

مرز: استفراغ گرمازدگی کودکان والدین میکروب نوزادان میکروب تشنج

گت بلاگز وب‌گردی خطر تشنج و خونریزی کلیه ، خطرناک‌ترین بیماری تابستانی در کمین کودکان

گرمازدگی جزء یکی از خطرناک‌ترین عارضه‌های تابستان محسوب می‌شود که می‌تواند بعضی از کودکان را درگیر کند.

خطر تشنج و خونریزی کلیه ، خطرناک‌ترین بیماری تابستانی در کمین کودکان

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، دکتر بهروز مقدادی متخصص نوزادان و کودکان بیان کرد: در فصل تابستان بیشترین مراجعه کنندگان به مطب‌ها در رابطه با درگیری با عارضه گرمازدگی است که زیاد در اطفال رخ می‎دهد. علت آن هم به علت آموزش ناصحیح و اعتقادات سنتی اشتباه در خانواده‌هاست. بیشترین صدمه‌ای که فصل گرما به کودکان وارد می‌کند عارضه گرمازدگی بوده مخصوصا کودکان زیر ۲ سال که به علت پوشاندن لباس بیش از حد و رعایت نکردن دمای زیست بیولوژیک طبیعی یک نوزاد بوجود می‌آید.

خطر تشنج و خونریزی کلیه ، خطرناک‌ترین بیماری تابستانی در کمین کودکان

وی افزود: دمای زیست بیولوژیک بدن نوزادان ۱۹ درجه در روز و ۲۲ درجه در شب است که این درجات به دلایل سنتی و اشتباه به ۳۰ تا ۳۳ درجه زیاد کردن می‌یابد. بی‌حالی، بی‌قراری و نخوردن شیر از علائم هشدار دهنده گرمازدگی محسوب می‌شوند. اشتباه مرسوم دیگری که بسیاری از خانواده‌ها مکررا آن را مرتکب می‌شوند این است که به کودکان زیر ۶ ماه آب نمی‌دهد که این اقدام بسیار اشتباه و البته خطرناک است و کودک را دچار بی‌آبی و بی‌حالی شدید می‌کند و دیگر توان نوشیدن شیر را از او می‌گیرد. لذا توصیه می‌شود آب را جهت ۵ الی ۶ دقیقه بجوشانید و بگذارید خنک شود بعد آن را به کودک بدهید.

مقدادی به والدین توصیه کرد: اگر کودک بی‌قرار یا بی‌حال است در ابتدا لباس‌های او را کم کنید، دمای اتاق اگر از ۲۴ درجه بالاتر بود به تدریج آن را کم کردن دهید و سپس کمی آب سالم به کودک دهید تا اختلالات الکترولیتی در بدن او از بین برود. مورد نیاز به ذکر است از آب معدنی جهت کودکان زیر ۲ سال استفاده نشود آیا که دارای املاح بوده و سدیم خون را زیاد کردن می‌دهد.

به گفته این متخصص، گرمازدگی جزء یکی از خطرناک‌ترین عارضه‌های تابستان محسوب می‌شود که می‌تواند بعضی از کودکان را درگیر کند. آیا که در مواقع شدید کودک دچار تشنج و خونریزی کلیه می‌شود. کم کردن حجم ادرار نیز از علائم دیگر گرمازدگی در نوزادان است.

گرمازدگی جزء یکی از خطرناک‌ترین عارضه‌های تابستان محسوب می‌شود که می‌تواند بعضی از کودکان را درگیر کند.

عضو انجمن کودکان کشور عزیزمان ایران هشدار داد: کودکان را زیر نور آفتاب در ماشین نگه ندارید. این دسته از بچه‌ها اکثرا دچار گرمازدگی‌های شدید شده است و تشنج، پرسشها مغزی، کلیوی و از کار افتادن آن ها را به همراه دارد. کنترل نکردن گرمازدگی در شیرخواران و کودکان کم سن از علل فوت و میر بدنبال گرمازدگی در این گروه سنی است.

این متخصص در خصوص شایع‌ترین بیماری‌های فصل گرما که گریبان گیر کودکان نوپا می‌شود گفت: کودکانی که زیاد به مسافرت نمی‌روند و در محیط زندگی خودشان دچار عارضه هایی چون اسهال و استفراغ می‌شوند، به علت انگل « ژیاردیا » هست. بیماری ژیاردیا عفوتنی است که از راه آب و غذای آلوده انتقال یافته می‌شود. این انگل در همه جا یافت می‌شود، به خصوص در مناطقی که اوضاع بهداشتی ضعیف‌تری دارند و آب سالم در آنجا به مشکل به دست می‌آید .همچنین این انگل می‌تواند در منابع آب شهری، استخر های شنا، چشمه‌های آب‌های معدنی و آب چاه وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: ولی در رابطه با کودکانی که در سفر دچار این دسته از عارضه‌ها می‌شوند اکثرا به علت میکروب‌های «ای کولای» و به ندرت میکروب «وبا» هست. به همین علت اسهال و استفراغ کودک در تابستان از اهمیت جدی برخوردار هست. والدین دقت داشته باشند اسهال نشانه دندان در آوردن نیست آیا که خیلی از والدین این عنوان را به حساب دندان در آوردن می‌گذارند و به دکتر مراجعه نمی‌کنند و این اقدام باعث درگیری کودک به اسهال‌های مزمن و تبدیل میکروب و انگل‌ها به «کیست انگلی» در روده می‌شود.

به گفته مقدادی، توصیه دیگر در مورد کودکانی است که در مسافرت درگیر اسهال‌های مسافرتی می‌شوند. شروع این نوع از اسهال ها ۳ روز بعد از وارد شدن به مکان تازه هست. عامل اسهال‌های مسافرتی اکثرا میکروب‌های ای کولای هستند. در طول سفر، کودکان باید زیاد از زمانی که در منزل هستند، آب مصرف کنند و باید توجه داشت که سرعت از دست دادن آب بدن کودکان خیلی زیاد از بزرگسالان هست. جهت اصلاح اسهال‌های مسافرتی به سرعت کم آبی بدن کودک جبران شود، لیکن یادتان باشد اگر آب و املاح بدن کودک شما از دست برود و جبران نشود، می‌تواند عواقب خطرناکی جهت او در پی داشته باشد. اگر فکر می‌کنید کودکتان به علت مصرف غذای فاسد و آلوده دچار اسهال شده است هست، حتما کودک را نزد دکتر ببرید. اسهال ناشی از مسمومیت غذایی اغلب با دل درد شدید همراه بوده و ممکن است خون هم در مدفوع دیده شود.

عضو انجمن کودکان کشور عزیزمان ایران توصیه کرد: عالی ترین درمان اسهال و استفراغ کودکان، در اصل درمان خانگی است که مشمول بر رژیم غذایی و نحوه پرستاری از اوست. در مرحله اول، رعایت بهداشت فردی کودک حائز اهمیت هست، آیا که با رعایت این اصل از بسیاری مسمومیت‌ها و عارضه دور می‌شود. والدین در خصوص میوه و سبزیجات دقت داشته باشند تاجایی که می‌شود پوست این دسته از خوراکی را کنده و سپس به کودک بدهند. میوه‌هایی چون گیلاس، آلبالو و… که امکان پوست گیری ندارند باید در ۲ مرحله ضدعفونی شوند. عالی ترین ضدعفونی کننده جهت میوه و سبزیجات مخلوط سرکه و نمک است.

وی مصرف دوغ را عالی ترین پیشنهاد جهت کودکانی که درگیر اسهال هستند دانست و گفت: کودکانی که اسهال و استفراغ را باهم دارند باید غذا را در مقدار کم ولی تعداد وعده متعدد مصر کنند. دوغ، ماست، کته ماست، هویج، سیب زمینی و مرغ از عالی ترین خوراکی‌ها جهت کنترل عارضه‌هایی چون اسهال و استفراغ هستند. همچنین پوره سیب و موز نیز بسیار بافایده هست. در رابطه با کودکانی که با شیر پاستوریزه تغذیه می‌کنند حتما به والدین توصیه می‌شود شیر بدون لاکتوز جهت کودکشان تهیه کنند.

خطر تشنج و خونریزی کلیه ، خطرناک‌ترین بیماری تابستانی در کمین کودکان

این متخصص نوزادان در آخر خاطرنشان کرد: پروبیوتیک‌ها باکتری‌های هم‌زیست بدن هستند، به عبارتی محافظان سیستم گوارشی محسوب می‌شوند و توان سیستم ایمنی را نیز اوج می‌برند. ماست و دوغ دارای پروبیوتیک جهت کودکان بسیار بافایده هست. ولی اگر والدین با انجام این قبیل کارها بهبودی را در فرزندشان مشاهده نکردند و بعد از ۳ روز تب، اسهال و استفراغ او شدیدتر شد و علائمی دارای تشنج، لرز و کم کردن سطح هوشیاری داشتند سریعا به دکتر مراجعه کنند.

منبع:جام جم

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: استفراغ | گرمازدگی | کودکان | والدین | میکروب | نوزادان | میکروب | تشنج

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz